Radio

Radio HairTrendy

Zamów nasz newsletter

newsletter

Kalendarz imprez

eventy

Hair Trendy TV

ht tv

Joanna Werner - Czy w obecnych trendach zobaczyć można ślady fryzjerskiej mody z dawnych lat?

data publikacji  2023-07-31  komentarze  dodaj komentarz
zdjęcia hairtrendy

Fryzjerstwo to sztuka, która nie lubi nudy.

Tu ważne jest, aby tworzyć, zaskakiwać, inspirować i proponować nowe rozwiązania. Dlatego właśnie branża tak dynamicznie się zmienia i rozwija. Te zmiany są często nawiązaniem do przeszłości i inspiracją tym, co już było. Inspiracją, ale nie kopiowaniem.

W ostatnich latach widzimy wyraźny powrót stylizacji z lat 80. i 90., a także inspiracje wcześniejszymi dekadami – latami 70. i 60.

W latach 80. w salonach niepodzielnie panowała trwała. Bardzo dosłowna, z mocnym skrętem, pusząca się i tworząca duże objętości. Kręcono na nią wszystkie długości włosów. Trwała z lat 80. to bardzo mocno zdefiniowany skręt. Miała ona imitować kręcone włosy. Niestety jej dużym minusem było to, że z czasem na dłuższych włosach skręt się prostował i wyglądał bardzo nienaturalnie. Dzisiaj trwała to przede wszystkim naturalny wygląd. Delikatne skręty, uniesienie włosów od nasady, nadanie im ruchu. A wszystko wykonane tak, aby nie powstawał widoczny odrost.

Czas trwałej z lat 80. skończył się wraz z wejściem mody na proste włosy. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych stylizacji lat 90. jest „Rachel cut”, zainspirowana fryzurą Jennifer Aniston z popularnego sitcomu „Przyjaciele”. Długie, proste, stopniowane włosy z grzywką były nie tylko popularne, ale stały się wręcz ikoniczną stylizacją tego okresu. Po trzydziestu latach takie strzyżenie nazywamy „Curve cut” – cięcie w kształcie litery C, czyli w trochę odświeżonej i nowoczesnej odsłonie z lekkim luzem. Z lat 90. powróciły również duże klamry do włosów w różnych kształtach i kolorach. Dzisiaj możemy znów zauważyć je na ulicach, ponieważ są prawie tak chętnie noszone jak trzy dekady temu.

Inspiracje latami 70. i 60. mają dzisiaj swoje nowoczesne odsłony. Są nimi m.in. „shaggy layers”, „mullet hair” oraz „curtain bangs”. Shaggy charakteryzuje się mocnym stopniowaniem włosów z naturalnymi falami, które możemy stylizować miękko lub charakternie z pełną objętości teksturą.

Mullet hair – fryzura, która najmodniejsza była wśród panów w latach 80. Dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych strzyżeń damskich i źródłem wielu kontrowersji. U jednych podbija serca, u innych wywołuje stanowcze „nie”. Ale jedno jest pewne: to fryzura dla kobiet, które są odważne i lubią się wyróżniać.

Curtain bangs to dłuższa grzywka, podzielona na dwie części opadające po bokach twarzy. Bardzo romantyczna, trochę seksowna, ale przede wszystkim może być niezwykle elegancka. Najsłynniejszą taką grzywkę nosiła Linda Evans z serialu Dynastia. Dzisiaj noszą je między innymi: Jenna Ortega czy Sydney Sweeney.

Jedną z fryzur, która od 100 lat nieprzerwanie zdobywa serca wielu klientek, jest BOB. Popularna już w latach 20. forma ostrych i efektownych krawędzi doczekała się wielu odsłon. Jej długa wersja to LOB czyli „long bob”. Teoretycznie nieskomplikowana, ale wymaga dokładności i umiejętności w strzyżeniu, aby była efektowna. Dzisiaj ikoną tej fryzury jest redaktor naczelna „Vogue’a” Anny Wintour, ale z powodzeniem noszą ją inne gwiazdy Hollywood, takie jak Hailey Bieber, Salma Hayek czy Taylor Swift.

Aktualne trendy to nie określony styl, ale różnorodność dająca klientkom pełną dowolność tego, w czym czują się dobrze. Warto jednak pamiętać, aby strzyżenie i kolor dopasować do kształtu twarzy, typu włosów oraz stylu życia klientki. Nie wolno zapomnieć o tym, jakie są oczekiwania klientki oraz o tym, że zawsze warto zaproponować zmianę inspirowaną trendami lub nowością, aby znaleźć ten jedyny, własny i unikalny styl.

Niezależnie od tego, jakie aktualnie panują trendy w strzyżeniach, kolorach i stylizacji, od jakiegoś czasu potrzeba zdrowych włosów jest najmocniejszym trendem w salonach. Zdrowe włosy są fundamentem marki JOICO oraz filozofią, która zapoczątkowała ją w 1975 roku. Ten trend wyraźnie się rozwija i możemy się spodziewać, że w przyszłości fryzjerstwo będzie się opierać na naturalnym wyglądzie włosów, ich idealnej jakości oraz minimalnej stylizacji.

A czym będziemy się inspirować z przeszłości? Pracą artystów, wybitnymi osobowościami i ich osiągnięciami, modyfikując wszystko w taki sposób, aby było pięknym rozwinięciem ubiegłych dekad w nowoczesnym świecie globalnego fryzjerstwa.


Joanna Werner. Od 15 lat zdobywa doświadczenie w Akademiach fryzjerskich w Polsce i za granicą. Twórczyni kolekcji i sesji zdjęciowych. Stylistka na backstage’u takich realizacji telewizyjnych jak Top Model czy Projekt Lady. Od 2018 roku jest edukatorką marki JOICO, a na co dzień pracuje w salonie przy Akademii Perfect Salon w Krakowie.

 


 


Komentarze

MilaPro
aa Goldwell
Pravana
AdrionTrade
Kaaral manniskan
Artego NASZ

przejdź do galerii fryzurprzejdź do galeri fryzur


wydarzeniaNadchodzące wydarzenia

pełne kalendariumprzejdź do galeri fryzur