Radio

Radio HairTrendy

Zamów nasz newsletter

newsletter

Kalendarz imprez

eventy

Hair Trendy TV

ht tv

Odpowiedzialna twórczość według Jagi Hupało

data publikacji  2021-03-04  komentarze  dodaj komentarz
Odpowiedzialna twórczość według Jagi Hupało
zdjęcia hairtrendy

Film „Misterium Antonii” będzie wyświetlany na festiwalach filmowych oraz na specjalnych pokazach, a później w sieci. 

Sztuka to integralna część natury. Obecne czasy stwarzają konieczność troski o środowisko i stosowania ekologicznych metod. Minione miesiące były niezwykle aktywne pod względem wydarzeń artystycznych akcentujących wartość natury w tworzeniu piękna dla Jagi Hupało, eksperta od włosów, znanej kreatorki fryzur, performerki oraz producentki.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury artystka wizualna wspólnie z Kazimierą Szczuką zaprezentowała w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej wystawę „Antoine de Paris i Lady Baba Jaga” (razem z Ewą Ziembińską) oraz film krótkometrażowy zrealizowany wspólnie z reżyserem Andrzejem Miękusem i Mateuszem Wajdą, który powstał w styczniu we wnętrzach Zamku Królewskiego pt. „Mary Jagi”. Wydarzenie uświetniła wystawa najnowszej kolekcji „Royal” Jagi Hupało stworzonej w Zamku Królewskim.

We wrześniu Jaga Hupało wróciła do Zamku Sarny z nowym projektem. „Art is Part of Nature”. Stanowił on wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Podczas wystawy prac artysty Tomka Sikory goście mogli obejrzeć dzieła, które powstały w ramach wieloletniej współpracy z Jaga Hupało Born To Create. Zaprezentowano fotografie z albumów „Harmonia”, „Dysharmonia” oraz „Tribute to colors”. Wystąpiły na nich takie gwiazdy jak Natalia Przybysz, Aleksandra Konieczna, Sylwia Chutnik, Tomek Lipiński i wiele innych osób ze świata kina, muzyki, teatru i literatury.

– W dziełach Tomka Sikory, którego charakteryzuje wyjątkowa filozofia twórcza, można dostrzec fantastyczną więź z naturą. To swego rodzaju hołd złożony człowiekowi, ale i przyrodzie. Zdjęcia do „Harmonii” powstawały w naszej Pracowni przy ulicy Burakowskiej w Warszawie, a w lesie niedaleko dawnej leśniczówki zbierałam kory, listki i gałązki, z których robiłam fryzury uczestnikom sesji – mówi Jaga Hupało.

Drugą częścią projektu produkcji Jaga Hupało Born To Create był koncert tematyczny. Elwira Janasik mezzosopran wykonała utwory związane z poszczególnymi albumami Tomka Sikory. Goście usłyszeli między innymi arie C. Saint-Saensa i W. A. Mozarta. Wydarzenie zakończył performans artystyczny Jagi Hupało, Elwiry Janasik, Pawła Czekały i Miss God. Połączenie gry na włosach i narzędziach sztuki fryzjerskiej z dźwiękami muzyki elektronicznej. Choreografię i taniec ułożyła Joanna Drabik.

Lament umierającej Ziemi

Podczas artystycznego weekendu w Zamku Sarny oraz w lasach bardzkich równolegle kręcona była najnowsza produkcja filmowa według koncepcji Jagi Hupało, Elwiry Janasik i Andrzeja Miękusa. Pomysł pojawił się w trakcie Festiwalu Góry Literatury. Jak przyznaje dyrektor artystyczna Pracowni Jaga Hupało Born To Create: „to wtedy zrodziło się pragnienie nakręcenia dłuższej ekranizacji”. Za realizację krótkometrażowego filmu artystycznego odpowiada Ostoja Sztuki – jedyne w swoim rodzaju miejsce twórcze, w którym rodzą się nowe nurty i projekty artystyczne.

– Film nosi tytuł „Misterium Antonii”. To druga część z serii „Mary Jagi”. Jest owocem troski o naturę i miłości do piękna. Inspiracją były prace Tomka Sikory, a także „Lament Ariadny”, jedyny zachowany do naszych czasów fragment muzyczny z opery Claudia Monteverdiego z 1608 roku – opisuje Jaga Hupało.

W filmie Ariadna reprezentuje naturę, która zawierzyła człowiekowi i oddała mu się z ufnością. Nie widać jej, ale wypełnia cały obraz. Słyszymy lament w wykonaniu znakomitej mezzosopranistki Elwiry Janasik. Główną bohaterką, w którą wcieliła się Jaga Hupało, jest szamanka rozpaczliwie starająca się połączyć świat natury ze światem ludzkim. Wszystkiemu towarzyszą dźwięki natury skomponowane przez Miss God.

– W filmie zwracamy uwagę na piękno Ziemi i szukamy rozwiązania zapewniającego równowagę, tak jak w dziełach Tomka Sikory. Szamanka tworzy eliksir, który stanowi ratunek dla świata. W obrazie znalazły się obrzędy poświęcone włosom oraz wątek naturalnych rytuałów pielęgnacyjnychdodaje Jaga Hupało – Warto zwrócić uwagę na wątek występującej w filmie młodzieży. Nasza odpowiedzialna twórczość ma ogromny wpływ na życie przyszłych pokoleń, które już dziś dostrzegają istotę współczesnych wyzwań. Lament to wyraz ich smutku i żalu, z niepokojem szukają nowych dróg i upatrują nadziei w naturze, która posiada moc uzdrowienia.

Przedpremierowy pokaz filmu odbył się w trakcie eventu „One mają głos” z okazji rocznicy otrzymania Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Premiera filmu planowana jest jeszcze w tym roku (odbędzie się ona w wyjątkowym miejscu poświęconym artystom). Obraz będzie można oglądać na festiwalach filmowych oraz na specjalnych pokazach, a później w sieci. Obecnie dopinane są szczegóły dystrybucji.

Producentem filmu jest Pracownia Jaga Hupało Born To Create, kierownik produkcji Kazimierz Schmidt. W obrazie wzięli udział między innymi: Olgierd Łukaszewicz, Antonia Wolff, Elwira Janasik, Miss God, Joanna Drabik, Tomek Sikora oraz zaangażowana lokalna młodzież zaprzyjaźniona z Ostoją Sztuki. Udźwiękowienie Marcin Gajko. O kostiumy zadbała kostiumolog Małgorzata Krzemień, kreacje od czołowych polskich projektantów i studentów Katedry Mody ASP oraz MSKPU. Makijaż w wykonaniu Klaudii Cholewy. 

 


 


Komentarze

Davines
Montibello
b AdrionTrade
Kaaral manniskan
ab Goldwell
MilaPro VividColors

przejdź do galerii fryzurprzejdź do galeri fryzur


wydarzeniaNadchodzące wydarzenia

pełne kalendariumprzejdź do galeri fryzur