Radio

Radio HairTrendy

Zamów nasz newsletter

newsletter

Kalendarz imprez

eventy

Hair Trendy TV

ht tv

AYALA radzi - Jak prawidłowo urządzić salon fryzjerski!

data publikacji  2014-01-09  komentarze  dodaj komentarz
AYALA radzi - Jak prawidłowo urządzić salon fryzjerski!
zdjęcia hairtrendy

Prawidłowo zaprojektowane i dobrze urządzone wnętrze, to podstawa sukcesu nie tylko w branży fryzjerskiej. Początkowo, to właśnie wygląd salonu przyciąga klienta a dopiero profesjonalne usługi, dobre kosmetyki i miła atmosfera sprawiają, że zostaje on na stałe.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie możliwości daje nam pomieszczenie. Trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość i jeśli nie planujemy generalnego remontu z położeniem nowej sieci wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej, również pamiętać o lokalizacji istniejących dopływów wody czy gniazdek elektrycznych. Jeśli wnętrze jest niewielkie, tym bardziej powinniśmy skupić się na jak najlepszym rozplanowaniu przestrzeni. Najważniejsze strefy pracy to oczywiście stanowiska fryzjerskie, myjnia, strefa przechowywania i przygotowania kosmetyków ale nie można zapomnieć o recepcji z poczekalnią i zapleczu dla pracowników. Jeśli mamy dużo miejsca warto też wziąć pod uwagę oddzielne stanowisko do koloryzacji, manicure a także gabinet kosmetyczny lub nawet day-spa. Przedstawiamy plan z przykładowym rozmieszczeniem stref i mebli przy zachowaniu minimalnych założeń ergonomii.

Stanowiska fryzjerskie nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, aby każdy fryzjer miał odpowiednio dużo miejsca do pracy i swobodne podejście do klienta.
Rodzaj konsolet należy uzależnić od warunków wnętrza. Konsolety wyspowe świetnie prezentują się w przestronnych pomieszczeniach, jak również są dobrym rozwiązaniem w lokalach, w których z różnych przyczyn nie można nic wieszać na ścianach. Konsolety montowane do ściany są tak różnorodne, że można dopasować je do każdego wnętrza.
Idealna konsoleta posiada półkę, wbudowane gniazdka elektryczne i podnóżek. Jeżeli jednak wybrany przez nas model nie jest tak wyposażony, półkę zawsze można zastąpić szafką na którą klient odłoży rzeczy osobiste czy odstawi kawę, gniazdka umieścić na ścianie przy lustrach, a podnóżek kupić w formie wolnostojącej.
Warto też pamiętać o organizacji pracy fryzjera. Jeśli przy konsoli nie stawiamy szafki z szufladami w których można schować wałki, szpilki, szczotki i inne akcesoria do modelowania, należy zakupić wózek na kółkach, który również ma szuflady, otwory do segregowania i uchwyty np. na suszarkę. Dobrym rozwiązaniem jest również oddzielny pomocnik do koloryzacji, wyposażony w miejsce na miseczki do farb oraz uchwyt na folię i pędzle.

Profesjonalny fotel fryzjerski powinien być wyposażony w pompę hydrauliczną, aby można było regulować jego wysokość wraz z siedzącym na nim klientem. Podstawa to już rzecz gustu. Baza pięcioramienna na pewno jest lżejsza i łatwiej się ją przesuwa, jednak dysk lub kwadrat bez wątpienia prezentują się elegancko i są bardzo stabilne. Fotel powinien mieć wygodne siedzisko, które łatwo się czyści. Oparcie nie może być zbyt wysokie aby nie utrudniać pracy fryzjerowi. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wybór jasnych obić, przy zabiegach koloryzacji należy osłonić je foliowymi pokrowcami. Jasne lub kolorowe materiały dużo łatwiej się brudzą i odbarwiają.

Myjnia to nieodzowny element salonu, miejsce w którym nie tylko myje się włosy, ale również wykonuje masaże głowy i dłuższe zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego też sam mebel powinien być wygodny i znajdować się w miejscu dającym trochę intymności. W bardzo małych wnętrzach można zastosować myjnię wolnostojącą, do której dostawiany będzie fotel od stanowiska fryzjerskiego lub też niewielką kompaktową myjnię z dołączonym fotelem. Jeśli zaś dysponujemy dużą przestrzenią warto zaplanować w strefie mycia kilka myjni zintegrowanych z wygodnymi fotelami, wyposażonymi w regulowany podnóżek i masaż.
Przy strefie mycia i w niedalekiej odległości od stanowisk fryzjerskich powinien stanąć labor, wyposażony w duży blat roboczy i zlew. Jest to najlepsze miejsce do przechowywania wszystkich niezbędnych do pracy kosmetyków i akcesoriów oraz przygotowania ich do zabiegu.

Kolejnym bardzo ważnym elementem salonu jest recepcja i poczekalnia – wizytówka salonu. Lada recepcyjna powinna być odpowiednio dopasowana i jak najbardziej funkcjonalna. Miejsce na komputer, dokumenty, zabezpieczoną kasetkę to podstawa. Do małych pomieszczeń również można dopasować odpowiednio niewielką recepcję. W poczekalni powinna znaleźć się wygodna kanapa, stolik kawowy, warto też pamiętać o szafie lub wieszaku na ubrania klientów. W tym miejscu można również umieścić ekspozytor z kosmetykami na sprzedaż i materiały reklamowe.

Stanowisko do manicure może zostać umieszczone w widocznym miejscu, ale jeśli planujemy w zakładzie prowadzić również zabiegi pedicure i kosmetyczne, musimy zadbać o oddzielne pomieszczenia, wyposażone w dostęp wody, a przy zabiegach na ciało również w łazienkę.
Do pedicure wystarczy wygodny fotel z podnóżkiem, natomiast przy masażach i innych zabiegach niezbędne będzie łóżko z regulacją oparcia i wysokości. Minimalna wielkość pomieszczenia do zabiegów pedicure to 9m2 zaś gabinet kosmetyczny nie powinien mieć mniej niż 12m2.

AYALA od lat projektuje i produkuje profesjonalne wyposażenie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Oferta obejmuje bardzo różnorodne projekty, wykonane z wysokiej jakości komponentów i w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu praktycznie każdy mebel klient indywidualnie dopasowuje do swoich potrzeb. Nasi konsultanci pomogą Państwu w doborze jak najlepszego wyposażenia. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na www.ayala.com.pl

 


 


Komentarze

MilaPro VividColors
ab Moroccanoil
Paul Mitchell
ab Goldwell
Artego NASZ
Davines

przejdź do galerii fryzurprzejdź do galeri fryzur


wydarzeniaNadchodzące wydarzenia

pełne kalendariumprzejdź do galeri fryzur